1. Mazgājiet matus tad, kad tie ir netīri, ar šampūnu, kurš ir paredzēts jūsu matu tipam. Matu mazgāšanai izmantojiet siltu ūdeni, nemazgājiet matus ar karstu ūdeni, jo tas bojās jūsu matus, veicinās to izkrišanu un matu galu šķelšanos. Pēc matu mazgāšanas un skalošanas, vēlreiz izskalojiet tos ar aukstu ūdeni, tas nostiprinās jūsu matu saknes. Katru reizi pēc matu mazgāšanas, uzklājiet matiem balzāmu vai masku, tas padarīs jūsu matus gludus, zīdainus un jūs varēsiet tos labi izķemmēt.
2. Matu ārstēšana un kopšana nozīmē to, ka jums jālieto speciāli matu līdzekļi, kurus nav jāizskalo. Uz tīriem, izmazgātiem matiem jāuzklāj mitrinoši, barojoši vai matus izlīdzinoši spreji vai serumi.
3. Labs padoms matu kopšanā – tā ir regulāra, sašķēlušos matu galiņu apgriešana. Lai arī cik veseli ir jūsu mati, ar laiku matu gali kļūst sausi un sāk šķelties. Jūs varat matu galus nogriezt arī pats, galvenais – šķērēm ir jābūt asām. Labāk, ja jums būtu šķēres, kuras ir paredzētas matu griešanai.
4. Vienkārša, bet svarīga matu kopšanas recepte – tā ir saudzīga apiešanās ar tiem. Ja jūs manāmi samazināsiet krāsošanas, ķīmisko ilgviļņu procedūras, jūsu mati kļūs manāmi veselīgi arī bez speciālas kopšanas. Pacentieties matus nežāvēt ar fēnu.
5. Svarīgs matu kopšanas noteikums – tā ir kārtīga matu ķemmēšana. Jebkurā gadījumā, bet it īpaši, ja jums ir gari plāni mati, tos vajag sākt ķemmēt no matu galiņiem, pakāpeniski virzoties uz augšu. Nekad neķemmējiet slapjus vai mitrus matus. Pacentieties tos neplēst, ja tie ir samudžinājušies kamolā, bet kārtīgi, ar rokām atdaliet vienu šķipsnu no otras.
6. Vēl viens, ļoti sens padoms, kā pareizi kopt matus – pareizi izvēlieties aksesuārus. Pacentieties neizmantot metāla ķemmes, metāla ruļļus vai arī kādus citus metāla priekšmetus. Ķemmēm, matu sukām un piespraudēm jābūt izgatavotām no koka , plastikas, var izmantot arī gumijas.
7. Garu matu kopšana – jebkura frizūra, neļaus jūsu matiem izjukt vai vējā samudžināties. Jūs tos varat sapīt bizēs, taisīt copes vai siet astē. Galvenais, tos nedrīkst pārāk cieši sasiet un savilkt, jo tad tiks bojātas matu saknes un tie sāks augt daudz lēnāk.
8. Vēl viens padoms matu kopšanā, kurš būs saistīts ar apkārtējās vides un klimatisko apstākļu kaitīgo iedarbību uz matiem. Vasarā ir ļoti svarīgi aizsargāt mūsu matus no kaitīgajiem UV stariem. Tāpēc, vislabākais veids, kā to izdarīt, būs izmantot galvas segu vai speciālus kosmētiskos līdzekļus. Ziemā arī vajag noslēpt matus zem cepures, lai sals tos nebojātu. Matu kopšanā ir jālieto speciāli līdzekļi, ja jūs atrodaties telpā, kurā ir centrālā apkure.
9. Barošana – galvenais matu kopšanā. Ja jūs gribat, lai jums ir veseli un skaisti mati, uzmanieties ar diētām. Arī matiem ir svarīgi saņemt visas nepieciešamās vielas, kā arī vitamīnus, minerālvielas un ūdeni.
10. Padoms tiem, kuri par saviem matiem rūpējas īpaši – izmantojiet tautas ārstnieciskos līdzekļus un maskas, sāciet ar hennu un noteikti izmēģiniet maskas ar ēteriskajām eļļām. Pēc tādām procedūrām efekts būs acīm redzams, jūsu mati kļūs gludi, spīdīgi un zīdaini.
Kā tikt pie skaistiem gariem matiem?
Bērnu pasaku grāmatās, visām princesēm ir skaisti, gari mati, tāpēc jau kopš bērnības gari mati ir skaistuma etalons. Taču ko darīt, ja mati neaug tik ātri kā gribētos? Matu augšana ir atkarīga no to struktūras. Plāni mati, kas ir gēnos kopš dzimšanas, nespēj izaugt tikpat viegli un ātri kā biezi mati. Var lietot daudz un dažādas matu atjaunojošas un barojošas maskas, bet jāpiedomā arī par saviem paradumiem. Ja pieturēsies pie pāris ieteikumiem, tie augs daudz ātrāk un būs veselīgi, neatkarīgi kāda ir struktūra.
Ēd veselīgu uzturu
Ēdot veselīgu pārtiku, kas ir bagāta ar proteīniem, matu struktūrai svarīgiem vitamīniem un minerālvielām ir būtisks priekšnoteikums, lai mati augtu veselīgi un nelūztu. Saprotams, ka matu lūšana kavē to augšanu. Izvēlies savā uzturā pārtiku ar bagātīgu A, B, C, E vitamīnu sastāvu, kā arī dzelzi, cinku, varu, magniju un selēnu. Matu struktūrai īpaši svarīgi ir B vitamīnu kompleksi. Šādas izejvielas ir piena izstrādājumos (piens, siers, jogurts), vistas olās, lasī, spinātos, pētersīļos, greipfrūtos, avokado, rupjmaizē un citos produktos. Papildus pārtikas produktiem, dzer svaigi spiestas sulas. 3% no matu sastāva veido omega-3 taukskābes, kas izzūd, ja mati ir novājināti, bieži krāsoti un nelutināti ar bagātīgām barojošām maskām. Lai atjaunotu omega-3 sastāvu matos, uzturā lieto zivis, pupas, valriekstus un olīveļļu. Paturi prātā, lai tev nekad netrūktu šīs svarīgās uzturvielas, jo tieši tas, ko tu ēd var pozitīvi vai negatīvi ietekmēt to augšanu. Cinka un E vitamīnu trūkums var novest pie matu izkrišanas vai pilnīgas to zaudēšanas.
Masē galvas ādu
Galvas masēšana veicina asins plūsmu uz galvas ādu, kas stimulē matu folikulu. Mēneša laikā mati paaugas ap 2,5 centimetriem, taču, ja galvas āda nebūs pietiekoši apasiņota, tas var traucēt augšanai. Masē matus vismaz divas minūtes katru dienu, ar pirkstiem viegli kustoties no pieres daļas uz pakausi. Šādu “sauso” masāžu veic katru dienu, bet vismaz reizi nedēļā atvelti galvas ādas masēšanai ar karstas eļļas palīdzību.
1. Uzklāj eļļu (vēlams uzsildītu) vai matu balzamu uz saviem matiem
2. Maigi ar pirkstiem masē galvas ādu apļveida kustībām vismaz piecas minūtes
3. Rūpīgi izskalo eļļu vai balzamu no matiem. Eļļas izmazgāšanai nedaudz ilgāk skalo matus.
Veic kontrasta dušu un regulāri mazgā matus
Ik reizi, kad mazgā matus, beigās veic kontrasta dušu – pārmaiņus uzlaid gan siltu, gan aukstu ūdeni. Kā pēdējo darbību atstāj aukstā ūdens skalošanu. Zināms, ka siltā ūdenī atveras poras, kas arī palielina iespēju, ka mati var vieglāk izkrist. Auksts ūdens aizver poras, nostiprinot saknes, kas cieši paliek galvas ādā. Jāatceras, ka regulāri jāmazgā savi mati, kā arī ķemme, ko lieto. Kopšanas līdzekļi aizsprosto poras, neļaujot matam izstiepties. Sportojot svīst arī galvas āda, tāpēc pēc katras nodarbības centies mazgāt matus. Jāatceras, ka pēc matu mazgāšanas nedrīkst ķemmēt pilnīgi slapjus matus, sākumā tikai izšķir savēlušos matus ar pirkstu palīdzību. Nosusinot matus nebužini ar dvieli, lai mati nav izspūruši un tas var veicināt izkrišanu un laušanu.
Izvairies no stresa ikdienā
Stress ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas veicina matu izkrišanu. Pētījumi liecina, ka stress traucē normālu matu augšanas ciklu. Lai izvairītos no stresa, izmanto meditāciju, elpošanas vingrinājumus vai citas relaksācijas metodes. Pārliecinies, ka tavs organisms saņem pilnvērtīgu 8 stundu miegu. Miega laikā izdalās matu augšanas hormoni, tāpēc uzskata, ka miegs veicina matu skaistumu.