Ģimene – vai tai ir viens skaidrojums?

Mūsdienās, arvien aktuālāka paliek diskusija par ģimeni, kas tad īsti skaitās ģimene. Saprotams, ka nav viena konkrēta atbilde. Ģimene un tās forma, var izpausties dažādos veidos un būtu aplami uzskatīt, vienu vai otru piemēru par aplamu vai tieši otrādi – nepareizu. To pašu varam pieminēt par vērtībām – nebūtu pareizi domāt, ka divdesmit pirmajā gadsimtā ģimene un tās vērtības būs tādas pašas, kā iepriekšējos gadsimtos.

Kas tad īsti skaitās ģimene?

Kā jau minējām, nav tāda viena atbilde vai skaidrojums uz šo jautājumu. Katram ģimene nozīmē savu. Katram ģimene izpaužas savādāk. Taču kopīgais – ģimene ir kultūras elements, kas raksturīgs un kopīgs teju visām cilvēku sabiedrībām. Ģimenes, saprotams, var atšķirties pēc formas – lielas vai mazas. Mūsdienās, tas nav nekas neparasts, ka ģimenē ir divas mammas vai divi tēvi.

Ierastā ģimenes forma

Visizplatītākā un teiksim, pieņemamākā ģimenes forma ir nukleārā ģimenes forma. Sīkākiem un vienkāršākiem vārdiem sakot – ģimenē ir divi pieauguši vecāki, sieviete un vīrietis, un viens vai vairāki nepieauguši bērni. Saprotams, ka bērni var būt vecāku, taču bērni arī var nebūtu vecāku, bet gan adoptēti.

Taču ir lietas un īpašības, no kurām nav iespējams izvairīties un kuras raksturo ģimeni. Piemēram – ģimene ir saistīta ar radniecību. Radniecība var parādīties un izpausties divos veidos – asinsradniecība vai arī ieprecēta radniecība.

Jāpieņem mainīgā pasaule un stereotipi

Ir naivi domāt, ka ģimene, tāpat kā citi kultūras elementi, paliks nemainīti, attīstoties un mainoties pasaulei. Sabiedrībā valda strīdi par to, ka ģimenēm vajadzētu pielāgoties divdesmit pirmā gadsimta tehnoloģijām un trendiem. Otra grupiņa cilvēku klaigā, ka ģimenei nepieciešams dzīvot divdesmit pirmā gadsimta dzīvi, taču pašai ģimenes formai un, ja varam tā teikt, sastāvam, vajadzētu būt kā deviņpadsmitajā gadsimtā.

Un te nu sākas problēmas un asas diskusijas. Nav iespējams saglabāt deviņpadsmitā gadsimta ģimenes formu, ļoti vienkāršā iemesla dēļ – cilvēki dzīvo kopā, vienā vai otrā formātā, ir atkarīgs no finansiālā ģimenes stāvokļa, kā arī vērtībām.

Mēs varam daudz un dažādi runāt par to, kas īsti ir ģimene, kādā formā tai jābūt un tā tālāk, taču jāatceras ir viens – pasaule mainās teju katru dienu. Cilvēku vērtības mainās. Nepaies ne pāris gadu, kad ģimene ar diviem tēviem vai mātēm būs tikai ierasta prakse.

Gala vārds

Pārmaiņas ir jāpieņem ar atvērtu prātu un atvērtu domāšanu. Mēs kalpojam par piemēru mūsu bērniem, tāpēc jau no agras bērnības tiem vajadzētu mācīt un skaidrot lietas, kas saistās ar ģimeni. Par to, ka citiem bērniem var būt tikai viens vecāks ģimenē. Par to, ka citiem bērniem var būt divi tēvi vai divas mātes. Jau tagad mēs redzam, kā mūsu vecvecāki cenšas tik līdzi tehnoloģiju laikmetam, un arī iegādāties ekrānjūtīgus telefonus, lai saviem bērniem un mazbērniem varētu nosūtīt bildes caur whatsapp.

Būsim iejūtīgi un mācīsim bērniem būt atvērtiem. Nenosodīsim, ja dēls sporta vietā izvēlas zīmēšanu vai kādu citu daiļradi. Nenosodīsim, ja meita izvēlas spēlēt kādu instrumentu smagā metāla ansamblī. Jo kamēr bērns darīs to, kas tam patiešām patiks, viņš būs laimīgs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *