Ja augs aug dabīgā vidē, tad tam ir iespēja pašam apmierināt visas savas vajadzības. Istabas augu dzīvē pilnībā ir atkarīga no cilvēka, no tā kā viņš kopj augus un rūpējās par tiem. Ja mēs istabas augu beigsim apliet, vai arī noliksim to tumšā vietā, visticamāk, ka tas aizies bojā. Istabas augiem ir vajadzīgi noteikti apstākļi, lai tie varētu augt un priecēt mūs ar lapu zaļumu vai skaistajiem ziediem. Pirmkārt, tiem ir vajadzīga gaisma, ūdens, siltums, minerālvielas, svaigs gaiss, miers u. t. t. Kaut gan pirmajā acu uzmetienā vajadzību saraksts izskatās garš, droši varam apgalvot, ka audzēt istabas augus nav nemaz tik sarežģīti.
Vajag atcerēties arī to, ka jebkuras pārmērības istabas augam ir kaitīgas. Bieža laistīšana, spilgta saule, minerālvielas lielās devās, tās ir visbiežākās kļūdas, kuras pieļauj istabas augu audzētāji. Visiem augiem ir miera periods, šajā laikā tiem vajag mazāk ūdens, siltuma un mēslojuma.
Radiet istabas augiem nepieciešamo temperatūras režīmu.
Lai istabas augi varētu augt, gandrīz visiem tiem ir nepieciešama temperatūra no 13 līdz 23 grādiem celsija. Daudzi augi labprāt aug temperatūrā, kura cilvēkam liekas par vēsu.
Daudzi istabas augi nav izvēlīgi un tāpēc kādu konkrētu laika posmu var augt temperatūrā, kura ir zemāka vai augstāka par tam pieņemamo temperatūru. Istabas augi mīl, ja temperatūra naktī ir par 2 – r grādiem zemāka nekā dienā, bet strauja temperatūras pazemināšanās, vairāk par 6 grādiem var izraisīt auga slimošanu vai arī nonāvēt tos. Izņēmums ir kaktusi, viņiem temperatūras svārstības nav kaitīgas.
Nodrošiniet savam istabas augam attiecīgu apgaismojumu.
Pareiza gaismas nodrošināšana ir viens no galvenajiem noteikumiem augu dzīvē, tāpēc pie augu kopšanas tiek pieskaitīts arī pareizs gaismas režīms. Lai jūsu augs labi augtu un attīstītos, tam dienā ir vajadzīgas 12 – 16 stundas dabīgā vai diezgan intensīva mākslīgā apgaismojuma.
Nodrošiniet istabas augiem pareizu apliešanu.
Istabas augi nevar dzīvot bez ūdens, bet tie nemīl arī to, ja augsne ir pārlieku mitra. Katram istabas augam ir savas prasības pret apliešanu. Apliešanas biežums ir atkarīgs no auga lieluma, puķu poda izmēra u.c.
Uzturiet pareizo gaisa mitrumu.
Ja jūsu istabā ir centrālā apkure, tad gaiss noteikti ir ļoti sauss. Tikai nedaudzi augi var panest tādus apstākļus, tāpēc, lai istabas augi neciestu, tiem vajag nodrošināt optimālu gaisa mitrumu.
Nodrošiniet istabas augiem nepieciešamo minerālo mēslojumu.
Visiem istabas augiem ir nepieciešams noteikts daudzums slāpekļa, fosfora, kālija un neliels daudzums mikroelementu. Tikai tad, ja augi saņem visas nepieciešamās vielas, tie var augt veseli, veidot atbilstoša izmēra ziedus un lapas.
Nodrošiniet istabas augiem mieru.
Kopjot augus ir jāatceras, ka tiem ir miera periods. Gandrīz katram augam gada laikā ir periods, kurā viņam ir nepieciešams pilnīgs miers, kad vajag samazināt aplaistīšanu un mēslošanu. Parasti šis periods ir ziemā, bet dažiem augiem tas ir sastopams citā gadalaikā.
Nodrošiniet istabas augiem svaigu gaisu.
Istabas augi nav speciāli jānodrošina ar svaigu gaisu, jo zaļās lapas pašas ražo skābekli, neskatoties uz šīm spējām, tomēr ir sastopami augi, kuriem ir vajadzīga svaiga gaisa plūsma. Svaigais gaiss pazemina temperatūru karstā laikā, nostiprina kātus, paaugstina izturību pret slimībām.
Uzturiet kārtībā istabas augu ārējo izskatu.
Uz istabas augiem, tāpat kā uz pērējiem priekšmetiem, sakrājas putekļi. Putekļi ir kaitīgi augiem, tāpēc tos obligāti vajag noslaucīt no auga lapām. Nelielus istabas augus var pilnībā iemērkt ūdenī, augus, kuriem ir lielākas lapas var apsmidzināt un noslaucīt ar lupatiņu. No kaktusiem putekļus noslauka ar putekļu slotiņu.