Tā kā vasaras mēnešos atzīmē vispasaules starptautisko bērnu aizsardzības dienu, publiskajā telpā tiek publicēta arvien plašāka informācija par bērnu vasaras darbiem jeb piepelnīšanos. Ja pirms gadiem trīs, četriem, tikai 30% Latvijas bērnu bija spējīgi atrast vasaras darbu, tad pēdējos gados šis skaitlis ir audzis. Un nebūt nav vaina bērnos. Itin bieži, uzņēmumi un veikali jauniešus uztver ar negatīvu aci – nolaidība, neproduktīva un pavirša strādāšana ir tikai daži no iemesliem, kāpēc darba devēji visbiežāk atsaka jaunajiem censoņiem.
Tāpēc, lai pirmā pieredze sūrajā darbā nebūtu tik bēdīga un negatīva, esam izveidojuši šo rakstu tieši jums, dārgie vecāki. Aicinām pievērst jūsu uzmanību uz būtiskajiem aspektiem, kuri būtu jāņem vērā, sākot meklēt darba gaitas vasaras brīvlaikā.
Vecums, no kura bērns var stāties tiesiskās darba attiecībās
Jūsu bērns ir tiesīgs stāties oficiālās darba attiecībās, ja tas ir sasniedzis 13 gadu vecumu. Ļoti svarīgi, ka vasaras darbi nekādā gadījumā netraucē bērna izglītošanas procesam. Ja kāds no vecākiem ir iestājies par aizbildni un devis rakstisku piekrišanu tam, ka viņa atvase tiek nodarbināta un ir saņemta atļauja no VDI (Valsts Darba Inspekcija), tad bērns ir tiesīgs stāties darbā sekojošās nozarēs – kultūrā, mākslā, sportā un dažādos reklāmas pasākumos. Šādu speciālu Valsts Ieņēmuma Dienesta atļauju darba devējs var saņemt izmantojot VDI interneta pakalpojumu.
Vai nepieciešama vizīte pie ārsta, pirms stāšanās darba attiecībās?
Pavisam noteikti, pirms stāšanās darbā, nepieciešams iziet dažādas ārstu pārbaudes. Medicīniskās izmeklēšanas parasti veic katra ģimenes ārsts. Pirms tiek slēgts līgums ar pusaudzi, darba devēja pienākumos ir informēt vecākus vai aizbildni par darba vidi, kurā strādās bērns, kā arī par visiem darba aizsardzības pasākumiem,kuri būs jāievēro, atrodoties darba vietā.
Rūpīgi izlasiet darba līgumu
Tāpat kā lieliem, arī maziem būtu svarīgi izlasīt darba līgumu pirms tā parakstīšanas. Ir dzirdēti gadījumi, kad darba devējs līgumā noslēpj bērnam grūti saprotamus tekstus un to atšifrējumus, un beigu beigās, bērns saņemt tikai pusi no nopelnītā atalgojuma. Ja tiek veikta tikai mutiska vienošanās ar darba devēju, var gadīties, ka bērns nesaņems solīto darba samaksu. Vēl jo vairāk – veicot tikai mutisku vienošanos un nenoslēdzot rakstveida darba līgumu, bērns zaudēs visas sociālās garantijas un dažādus slimības pabalstus.
Kādi darbi būs vispiemērotākie jūsu atvasei?
Pusaudžus, sākot no trīspadsmit gadiem, darba devējs drīkst nodarbināt tikai vieglā veidā, kas būtu bērna drošībai, tikumībai, veselībai un attīstībai nekaitīgs. Piedāvājam jums sarkstu ar darbiem, kuri, saskaņā ar 2002. gada Ministru Kabineta noteikumiem, ir bērniem droši un nav dzīvībai bīstami:
- augu un dārzeņu ravēšana, kā arī to laistīšana
- ražas novākšana
- laukumu un skvēru iekopšana, attīrīšana
- dažādi kurjera pienākumi
- preču iepakošana un saiņošana
- dažādu pārtikas produktu tirgošana uz ielām
Gala vārds
Ceram, ka šis raksts jums šķita noderīgs. Lai veiksmīgs un produktīvs jūsu atvases pirmais nopietnais algotais darbs!