Lai gan vēsturiskās liecības varētu nodrošināt stabilu pamatu, likt visiem uzskatīt, ka saunas izcelšanās vieta ir Amerika, tomēr galvenokārt tā raksturojas ar Eiropas valstīm, jo īpaši ziemeļvalstu reģionā. Somu pirts kultūra ir labi izveidota un atzīta visā pasaulē. Vienalga, lai kur arī šī kultūra nebūtu cēlusies, tā ir izplatīta rehabilitācijas procedūra mūsdienās ikvienā kūrortā. Tas ir tāpēc, ka ar speciālistu palīdzību, saunas sesija iegūst lielu veselības devu.
Sauna pamatā ir neliela māja vai istaba, kas paredzēta siltuma sesijai. Tā var būt gan sausa, gan mitra. Šajā rakstā mēs apskatīsim dažus no ieguvumiem, kādus mēs varētu sasniegt, dodoties uz saunas procedūru.
Sauna samazina stresu
Tas nav pārsteigums, ka pirts apmeklētāji visbiežāk piemin stresa samazināšanos, kā numur viens saunas priekšrocību topā. Medicīniskie pētījumi nosaka, ka stress mūsu ikdienas dzīvē var negatīvi ietekmēt veselību. Faktiski, lielākā daļa slimību, piemēram, sirds slimības, ir vismaz daļēji saistītas ar stresu. Sildīšanās saunā samazina stresu vairākos veidos – tur ir silts, telpa ir klusa bez trokšņiem no ārpuses. Pirts siltums atslābina ķermeņa muskuļus, uzlabo asinsriti un stimulē endorfīnu atbrīvošanos. Endorfīni liek justies labi, jo tie ir tā saucamie laimes hormoni.
Sauna izvada toksīnus
Viens no veidiem, kā cilvēka organisms izvada toksīnus ir ar sviedru palīdzību. Dziļa svīšana ir ļoti efektīvs veids, lai izvadītu daudz vairāk toksīnus, kas varētu būt absorbējušies vairākos veidos. Saunas pamata funkcija ir likt ķermenim pastiprināti svīst, tātad arī attīrīties no toksīniem. Jāatzīst, ka lielākā daļa no cilvēkiem ikdienā nesvīst (kas, protams, no vienas puses ir pozitīvi), taču tas nozīmē, ka netiek izvadītas toksiskās vielas. Paaugstinātā siltuma ietekmē asinsvadi paplašinās, izraisot paātrinātu asins plūsmu. Siltumam virzoties pa visu ķermeni, nervu sistēma sāk sūtīt signālus miljoniem sviedru dziedzeriem, kas ir cilvēka ķermenī. Tā kā sviedru dziedzeri kļūst stimulēti, cilvēks sāk svīst. Sviedri ir galvenokārt paredzēti, lai atdzesētu ķermeni. Dziļa tvaicēšanās saunā palīdz samazināt svina, niķeļa, vara, cinka, dzīvsudraba un ķīmisko toksīnu daudzumu.
Sauna attīra ādu
Karsēšanās saunā ir viena no vecākajām skaistuma un veselības veicināšanas procedūrām, kas attīra cilvēka ādu. Kad organisms caur dziļo svīšanu sāk radīt sviedrus, arī āda tiek attīrīta un uz tās vairs neuzkrājas atmirušās šūnas. Svīšana aizskalo baktērijas no epidermas slāņa un sviedru kanāliem. Poru attīrīšana uzlabo kapilāro asinsriti, vienlaikus sniedzot ādai mīkstāku sajūtu.
Sauna nodrošina dziļu miegu
Pētījumi ir pierādījuši, ka pēc saunas apmeklējuma, cilvēkiem ir dziļāks un atbrīvotāks miegs. Papildus endorfīnu izdalīšanās un siltā ķermeņa temperatūra veicina ātru aizmigšanu un kvalitatīvu miegu visas nakts garumā, it īpaši, ja saunā dodies vakarpusē.
Sauna dedzina kalorijas
Saunas terapija ir lielisks veids, kā piedzīvot svara zudumu ar minimālu piepūli. Saunas procesa laikā sirdsdarbība būtiski palielinās, kas ir dēļ sausā karstuma. Sauss karstums nav iespējams visās pirtīs, tāpēc vispopulārākā kā svara zaudēšanas metode ir ieteicama infrasarkano staru sauna. Zinātnieki ir izpētījuši, ka 20 minūšu saunas terapija aptuveni 80 grādos pēc celsija var sadedzināt līdz pat 500 kalorijām. Organisma vielmaiņas ātrums sāk darboties līdzīgi kā darot fiziskas aktivitātes. Svīšanas process pats par sevi prasa lielu enerģijas patēriņu.
Sauna veicina sociālo mijiedarbību
Ļoti daudz mūsdienās ir iespējamas publiskās saunas, taču arī privātās saunas ir lieliska tikšanās vieta, kur sapulcēties nedēļas nogalēs. Tas ir lielisks sociālais instruments un kā mijiedarboties ar draugiem un radiniekiem. Ne visi cilvēki spēj izturēt lielā karstumā, bet tas nenozīmē, ka došanās uz saunu ir sēdēšana tikai lielā karstumā. Sauna ir process, ko var baudīt arī sēžot un pļāpājot pie kamīna, kamēr pārēji ciemiņi perās saunā.