Kokosriekstu eļļa – veselīga vai kaitīga?

Kokosriekstu eļļa paliek arvien populārāka kā pārtikā, tā arī skaistumkopšanā. Tiek runāts par tās maģiskajām spējām izārstēt dažādas kaites. Bet ko jūs patiešām zināt par šo jauno veselības mikstūru? Kokosriekstu eļļa tiek iegūta no tropos augošajiem kokosriekstiem. Tā ir cieta vai gandrīz cieta istabas temperatūrā. Tai ir dabīgs augstu tauku saturs un ilgs uzglabāšanas laiks. Sakarā ar augsto piesātināto tauku saturu, eļļa tikusi uzskatīta par ļoti neveselīgu, jo negatīvi ietekmē holesterīna līmeni. Taču pēdējos gados šī pārliecība ir izmainījusies, uzsverot vairākas priekšrocības, kas stimulē cilvēku veselību. Ir diezgan daudz diskusijas par šo eļļu un tās iedarbību uz cilvēku. Neskatoties uz daudzajiem pozitīvajiem aspektiem, ir jāapzinās arī negatīvās puses, lietojot savā ikdienā šo eļļu.

Pozitīvās kokosriekstu eļļas īpašības:

 • Kokosriekstu eļļu plaši izmanto skaistumkopšanas vajadzībām. Tā vienmēr ir svaiga, neapstrādāta, nerafinēta. Satur daudz organiskās vielas. Klienti, kas saņem šādu procedūru, kuras sastāvdaļā ir kokosriekstu eļļa, apzinās ka produkts ir tīrs, bez nekādiem papildus ķīmiskiem piejaukumiem.
 • Eļļu izmanto kā straujāku matu augšanas serumu. Tā atjauno matu struktūru un dziedē galvas ādu. Mati paliek mīksti un spīdīgi pēc katras reizes, kad 30 minūtes paturēsiet kokosriekstu eļļas masku uz galvas. Saprotams, kokosriekstu eļļa vislabāk baro sausus bojātus matus, taču tā lieliski darbojas arī kā mitrinātājs. Ir izpētīts, ka eļļa uzlabo spalvas spīdumu arī dzīvniekiem. Taču uz dzīvnieka ādas tā ir jālieto mazos daudzumos, jo ir sugas, kurām nepatīk mazgāties ūdenī, tādēļ visa eļļa paliek uz kažoka, kamēr viņš pats to iztīra.
 • Dienā vienu reizi iedzeriet, izskalojiet un ļaujiet kokosriekstu eļļai dezinficēt jūsu mutes dobumu un zarnu traktu. Viena tējkarote dienā stabilizē zarnu darbību, kā arī padara tīrāku ādu. Tā palīdz cīņā ar metabolismu un liekā svara parādīšanos. Tā sevī ietver aizsardzību pret vīrusiem, infekcijām un baktērijām. Dzeriet kokosriekstu eļļu cīņai pret iekaisušu kaklu.
 • Tā ir lielisks un veselīgs aizvietotājs kulinārijā. Nomaini parasto eļļu un sviestu, pret kokosriekstu eļļu.
 • Kokosriekstu eļļas saturs ir līdzīgs mātes piena saturam, tās sastāvā ir taukskābes un laurskābes, kas nodrošina imūnsistēmu bērniem.
  Taukiem pārvēršoties enerģijā, ķermenim ir vieglāk sadedzināt kalorijas.
 • Palielinoties enerģijai, ko sniedz kokosriekstu eļļas tauki, jums ir vieglāk zaudēt svaru. Dzerot kokosriekstu sulu, no ķermeņa ātrāk tiek izvadītas nevēlamas vielas.

Neskatoties uz daudzajām pozitīvajām īpašībām, vērts apskatīt arī negatīvās kokosriekstu eļļas īpašības:

 • Kokosriekstu eļļai ir ļoti augsts piesātināto tauku saturs. Tie ir gandrīz 12 grami tauku uz ēdamkaroti. Tā varētu būt liela problēma ikvienam, kam ir augsts holesterīna līmenis vai sirds slimības.
 • Viena ēdamkarote kokosriekstu eļļas atbilst ieteicamai devai, ko iesaka dietologi ieturot īpašas diētas. Tiem, kas lieto uzturā īpaši sabalansētu ēdienu, neiesaka lietot šo produktu savā ēdienkartē, jo ar vienu ēdienkarti diezin vai pietiks visai dienai, tādējādi pārkāpjot normas.
 • Kokosriekstu eļļā ir maz kalorijas, tāpēc dietologi iesaka to nelietot atsevišķi, bet gan kopā ar visu kokosriekstu. Tā iegūsiet nepieciešamās olbaltumvielas, kā arī šķiedras, kuras ir piepildītas ar šo svarīgo eļļu.
 • Debates par piesātināto tauku veselīgumu arvien turpinās. Daži eksperti uzskata, ka ne visi piesātinātie tauki ir kaitīgi. Zināms, ka mūsu ķermenim ir nepieciešams noteikts daudzums tauku, lai iekšējie procesi notiktu optimāli. Bet vēl aizvien nav skaidra pārliecība, vai tieši kokosriekstu eļļas tauki ir “pieņemami tauki” organismam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *