Mīti un fakti par rudmatainiem cilvēkiem

Domāju, ka katram rudmatim reiz ir nācies saskarties ar situācijām, kuras tiek izspēlētas tieši matu krāsas dēļ. Ikviens būs dzirdējis par raganām, ugunīgām dejām zem pilnmēness, noburtām lapsām un citiem neticamiem faktiem par rudiem matiem. Dažreiz patiešām ir grūti atšķirt faktu no mīta, taču ir mīti, kuri ir patiešām smieklīgi.

Nav brīnums, ka rudmataini cilvēki iegūst tik lielu uzmanību. Galu galā matu krāsa ir patiesi krāšņa, un tikai retiem cilvēkiem tiek piešķirta šāda unikāla dāvana. Šādi gēni, kas raksturīgi dabiski sarkanai un oranžas nokrāsas matu krāsai, bālai ādai un vasaras raibumiem ir tikai diviem procentiem pasaules iedzīvotāju. Tāpēc liekas, kas varētu būt tik slikts šajā retajā unikālajā matu krāsā? Patiesībā, folkloras un leģendas nav bijušas tik laipnas, iespējams, tieši šīs lielās atšķirības un reto pazīmju dēļ.

Rudmatainiem cilvēkiem ir izveidots garš ceļš caur pasakām, leģendām, folklorām un tradīcijām, kas aiz sevis atstāj viltu, varu, ziņas par vampīriem. Jau kopš 14. gadsimta Ģermāņu kultūra uzskatīja, ka starp parastajiem cilvēkiem dzīvo raganas ar īpašām spējām. To galvenā īpašība bija patoloģiskā atšķirība no visiem: vasaras raibumi, dzimumzīmes un sarkani mati. Krievu tradīcijas vēsta, ka būdams rudmatis, tā ir zīme, ka tev ir ugunīgs temperaments. Kā vēsta krievu sakāmvārds: “Neviens svētais nekad nav bijis ar rudiem matiem”. Turpretī skotu un angļu tradīcijas nosaka, ka, ja ar Jaunā gada iestāšanos tev pirmais satiktais cilvēks būs ar brūniem matiem, tas būs uz laimi, bet, ja ar rudiem matiem, tad uz nelaimi.

Taču reālā pasaulē ir fakti, kas ir atklāti tieši no zinātnieku skatu punkta. Piemēram, zinātnieki uzskata, ka rudmatainiem cilvēkiem ir biežāka tendence dzīves laikā vai arī piedzimstot būt kurliem. Taču pēc rakstura iezīmēt zinātnieki piemin 2002,gadā veikto pētījumu, kad tika salīdzināti pacienti pirms operācijas laika. Tika uzrādīts, ka cilvēkiem ar rudiem matiem bija nepieciešams daudz ilgāks laiks, kamēr viņiem iedarbojās anestēzija, viņi ir daudz trauksmaināki un nemierīgāki savā būtībā. Sarkana krāsa ir raksturojama kā enerģija, tāpēc arī šiem cilvēkiem enerģija plūst pa visām vietām. Rudmatainiem cilvēkiem tāpēc ir labāka sirdsdarbība, elpošanas sistēma un pat metabolisms.

Daudzi cilvēki rudmatainus cilvēkus uzskata par neuzticamiem. Kāpēc? Varbūt tāpēc, ka šāds raksturojums tiek piešķirts arī no reliģiskā jautājuma. Ir daži raksti, kas uzsver, ka Ādamam Ieva bija otrā sieva. Pirmā bijusi rudmataina feministe, kuru sauca Lilita (bet šādu informāciju noteikti noliedz Rumānijā). Viņa uzsvērusi seksuālo vienlīdzību. Tāpat arī attēlojums pie Svētā Pāvila katedrāles Londonā parāda, ka Ievas mati pārvēršas sarkani, kad viņa izdarījusi savu grēku, iekozdamās aizliegtajā auglī. Kā neuzticības simbols tiek dēvēts arī Jūda Iskariots, kurš attēlots kā sarkanmatains vīrietis. Viņam ir bijusi neuzticama daba, par ko vēstīts Svētajos rakstos, kas nozīmē, ka tik izdarīts stereotips tieši pret cilvēkiem ar sarkaniem matiem jau vairākās vēstures kultūrās.

Taču pozitīva īpašība tieši sarkaniem matiem ir tāda, ka tie visilgāk saglabā savu krāsas pigmentu. Tas nozīmē, ka kamēr daudzi cilvēki uztraucas, ka ātri vien sāk novecot, rudmatainiem cilvēkiem krāsa turas daudz ilgāk. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc daudz sievietes, kuras sasniegušas sirmuma gadus krāso savus matus tieši šādos sarkanīgos toņos. Turklāt, dabīgas rudmates neiegūst pelēko krāsas toni, bet gan pāreju no gaiši brūniem uz baltiem matiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *