Kā apieties ar naudu, ja apiešanās ar naudu pavisam noteikti nav tavs lauciņš?

Daudziem no mums nav simptprocentīgas izpratnes par to, kas ir un ko nozīmē saprātīga, gudra apiešanās ar naudu un iztikas līdzekļiem, un kas vispār ir savu personīgo finanšu organizēšana. Ļoti daudzi cilvēki saskaras ar galvassāpēm, kuru cēlonis ir tieši finanšu problēmas, kurās nonākam. Taču, ir arī tāda cilvēku daļa, kuri ar naudu draudzējas jo īpaši slikti un viņu naudas lietošanas paradumi var pateikt tikai vienu – apiešanās ar naudu pavisam noteikti nav viņu specializēšanās lauciņš. Ja arī tu esi viens no tiem cilvēkiem, vai arī finanšu lietas mēdz sagādāt galvassāpes un ir izteikta vēlme no tām vismaz uz pusi gadījumu atbrīvoties? Ir pāris ieteikumu un paņēmienu, kā naudas iegūšanu, tēriņus un parādus savest kārtībā.

1. Apzinies, kur un kam tu esi parādā

Viens no sliktākajiem efektiem, kāds var būt saistībā uz tavu finanšu situāciju ir ierakties daudz dažādos parādos gan no kredītiestādēm, gan draugiem un ģimenes locekļiem, tā pat arī studentu kredītiem un daudzām citām vietām. Pirmais solis ceļā uz saprātīgāku apiešanos ar saviem līdzekļiem ir identificēt visus parādus un kredītus, kurus tev ir jāatdod. Tā pat ir vērts no tiem visiem sastādīt sarakstu, kurā paskatoties, tu vienmēr zināsi, kad un kur tev kaut kas ir jāatdod. Saprātīgu apiešanos ar naudu sāc ar atteikšanos uzņemties jaunus parādus un jau esošo parādu mērenu atmaksāšanu.

2. Atmaksā savus parādus

Kā minējām pirmajā padomā – sāc atmaksāt savus esošos parādus un ikvienu, kam tu esi kaut ko parādā. Šī varētu būt vissmagākā daļa, jo ik mēnesi var šķist, ka visa nauda, kuru esi saņēmis ir ļoti svarīga un vajadzīga, un līdz ar to var likties, ka atdot kādam kaut pusi no aizņemtā ir pavisam neiespējami. Taču, lai vai cik tā varētu šķist, kad parādu saraksts ir liels, nav nevienas citas izejas, kā sākt ar mazumiņu. Kad runa ir par naudas atgriešanu, tad pats svarīgākais ir saprast – pats labākais ir iesākt.

3. Pārdomā savus tēriņus un apzinies, kur tava nauda pazūd visvairāk

Pievērs uzmanību visiem saviem tēriņiem un centies identificēt vietas un veidus, caur kuriem un kā tava nauda aizpeld prom visvairāk. Tad, kad esi apzinājies visus savus tēriņus, kā neatliekamos, tā papildus, sāc aizdomāties par to, kā un kur tu varētu ieekonomēt, tērēt saprātīgāk, alternatīvās iespējas un citas darbības, kas tavus tēriņus var padarīt mazākus vai kādos atsevišķos gadījumos izdzēst pavisam (piemēram, smēķēšanas atmešana).

4. Izveido vienkāršu budžetu saviem tēriņiem

Budžeta veidošana var šķist ļoti nogurdinošs un pinķerīgs process, taču tas var būt arī pavisam viegls. Tas, kā tu veido savu budžetu, cik cītīgi un detalizēti tu to dari ir atkarīgs no tevis paša, bet pilnīgi pietiekami ir plānot vienkāršu budžeta plānu, ievērojot 50/20/30 noteikumu: 50% no taviem ikmēneša ienākumiem ir domāti svarīgākajām lietām (ēdiens, dzīvošana, sadzīves preces, minimālie kredīta un parādu maksājumi), 20% finansiālajiem mērķiem (pensiju uzkrājumi, investīcijas, parādu atmaksa, iekrājumi ārkārtas situācijām), 30% personīgajiem tēriņiem jeb izklaide, iepirkšanās, lieli vai sīki ceļojumi, papildus dažādi izdevumi (piemēram, Spotify, Netflix, Internets, TV u.c.).

5. Aizdomājies par parādu apvienošanu vienā

Daudzas bankas un kredītiestādes piedāvā iespēju aizņemties vienu lielu aizdevumu visiem parādu un kredītsaistību atmaksai. Tādējādi garais parādu saraksts pārtop par vienu un nereti var būt daudz izdevīgāks.

6. Nopelni naudu internetā

Mūsdienās ir ļoti daudz veidu kā papildus piepelnīties. Viens no labākajiem veidiem kā šobrīd nopelnīt naudu internetā ir izmantojot totalizatoru bonusu sistēmu, kas ļauj vienā vakarā tikt pie pat 160 eiro un vairāk.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *